This site is not affiliated with AGCO Inc., Duluth GA., Allis-Chalmers Co., Milwaukee, WI., or any surviving or related corporate entity. All trademarks remain the property of their respective owners. All information presented herein should be considered the result of an un-moderated public forum with no responsibility for its accuracy or usability assumed by the users and sponsors of this site or any corporate entity.
The Forum Parts and Services Unofficial Allis Store Tractor Shows Serial Numbers History
Forum Home Forum Home > Other Topics > Shops, Barns, Varmints, and Trucks
  New Posts New Posts
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login


bread

 Post Reply Post Reply
Author
Message
jaybmiller View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 12 Sep 2009
Location: Greensville,Ont
Points: 23430
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jaybmiller Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: bread
    Posted: 22 Jan 2025 at 7:29am
OK, seems fair, there's an 'egg' post.....

Currently a 'loaf of bread' here in Ontario is $4 Cdn.

Curious as to price 'south of the 49th'.

HAS to be HUGE 'markups' on bread, considering the millions of loaves a plant could make in a day. NO way the farmer's getting his 'fair share' !
So what's a bushel of whole wheat sell for, how many loaves can it make ?
3 D-14s,A-C forklift, B-112
Kubota BX23S lil' TOOT( The Other Orange Tractor)

Never burn your bridges, unless you can walk on water
Back to Top
Sponsored Links


Back to Top
DMiller View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 14 Sep 2009
Location: Hermann, Mo
Points: 32034
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DMiller Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Jan 2025 at 7:37am
Bu of Wheat will barely make expense to plant it here.  Been a raw deal and considered a Cover or Amendment Crop for a long time now here.  Friend in Walla Walla WA noted the Farmers there are struggling as they attempt to keep fifty year old severe slope Combines functional, new ones are essentially out of the equation anymore. 
Back to Top
ACinSC View Drop Down
Orange Level
Orange Level


Joined: 16 Dec 2015
Location: South Carolina
Points: 2807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ACinSC Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Jan 2025 at 7:42am
Wife says a loaf of bread is close to $5 here.
Back to Top
jaybmiller View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 12 Sep 2009
Location: Greensville,Ont
Points: 23430
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jaybmiller Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Jan 2025 at 8:12am
Holy $$$$$ $5 US is $7 CDN !!!
Ain't no way I could afford to buy bread at THAT obscene price !
3 D-14s,A-C forklift, B-112
Kubota BX23S lil' TOOT( The Other Orange Tractor)

Never burn your bridges, unless you can walk on water
Back to Top
ACinSC View Drop Down
Orange Level
Orange Level


Joined: 16 Dec 2015
Location: South Carolina
Points: 2807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ACinSC Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Jan 2025 at 8:58am
Yeah but it's extra special Sara Lee bread Jay. 😁
Back to Top
Lars(wi) View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access
Avatar

Joined: 14 Sep 2009
Location: Permian Basin
Points: 7441
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lars(wi) Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Jan 2025 at 11:20am
In the area I live, a loaf of generic or ‘store brand’ white bread is almost $3.00 to $4.00, name brand is a buck or two higher, the more ‘specialty’ brands, like ‘Killer Dave’s’, or some keto style breads are north of $7.00 depending on the store. Wifey generally makes our own bread, we purchase non-gmo bread flour(supposedly according to the packaging) and Turkey Red bread flour.

Edited by Lars(wi) - 22 Jan 2025 at 11:22am
I tried to follow the science, but it was not there. I then followed the money, and that’s where I found the science.
Back to Top
thendrix View Drop Down
Orange Level
Orange Level
Avatar

Joined: 04 Feb 2013
Location: Fairmount GA
Points: 4944
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote thendrix Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 Jan 2025 at 6:01pm
My wife wants to start making bread. Her mama used to but I don't remember eating it. I hope she gets good at it. PB&J needs to be on Sunbeam or something damn close
"Farming is a business that makes a Las Vegas craps table look like a regular paycheck" Ronald Reagan
Back to Top
DMiller View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 14 Sep 2009
Location: Hermann, Mo
Points: 32034
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DMiller Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 4:17am
Worked at Seimer Milling a short time as truck mechanic. The mill recovered every small component from wheat and made awesome flour, Gold Medal, wheat germ the green cretens love as so healthy tales a truckload of wheat to make a couple 25# sacks, we snacked on it during mill maintenance raw and still warm. Over four million in German Milling mechanisms where end result was minimal Waste and superior flour. Even hulls were captured and recycled. Wheat at that time 1980 was similar in price as is today.
Back to Top
WF owner View Drop Down
Orange Level
Orange Level


Joined: 12 May 2013
Location: Bombay NY
Points: 4762
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote WF owner Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 6:37am
We buy most of our bread as "homemade" at a local Amish store. Their bread is baked Monday to Saturday and is sold by weight and is usually $4.50 to $5 per loaf. We can buy it sliced for a little more, but I prefer to slice my own.

Their bread is delicious (which is why we buy it), but if it's not used in about a week, it starts to mold.

A while back, we bought a loaf of "store bread". Since we primarily use the Amish bread, the unused portion sat on the kitchen counter for almost a month and had absolutely no mold on it. It makes me wonder what is in that stuff!
Back to Top
jaybmiller View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 12 Sep 2009
Location: Greensville,Ont
Points: 23430
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jaybmiller Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 6:56am
the ONLY problem with homemade bread is..
it doesn't last nearly as long as the store bought stuff !!!
It's usually gone in 1-2 days for some, YUMMY reason !Wink
3 D-14s,A-C forklift, B-112
Kubota BX23S lil' TOOT( The Other Orange Tractor)

Never burn your bridges, unless you can walk on water
Back to Top
DougG View Drop Down
Orange Level
Orange Level


Joined: 20 Sep 2009
Location: Mo
Points: 8183
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DougG Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 8:20am
Dollar General has a generic loaf for $1.50- and of coarse the brand name stuff gets up there, I like the Lewis half loaf but its crept up to $2.50 and only sells at the grocery store

Edited by DougG - 23 Jan 2025 at 8:21am
Back to Top
sparky View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access
Avatar

Joined: 13 May 2011
Location: So. Indiana
Points: 1629
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sparky Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 8:29am
Yes,I’m the only one in my house and I like the Lewis rye bread.
It's the color tractor my grandpa had!
Back to Top
tadams(OH) View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access
Avatar

Joined: 17 Sep 2009
Location: Jeromesville, O
Points: 10372
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote tadams(OH) Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 8:41am
We alaways buy wheat bread because there isn't as much sugar and it don't afefect my sugar
Back to Top
ekjdm14 View Drop Down
Silver Level Access
Silver Level Access


Joined: 20 Aug 2024
Location: Manchester UK
Points: 396
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ekjdm14 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 12:12pm
Wow, that's pretty unacceptable IMO. Just asked the Mrs & the dearest she could see (Gluten free, super soft toastie white) was £2.75 for a half loaf. Store brand white about £1.75.

What's causing this disparity between here and the US I wonder? 

Eggs are similarly lower here, about £2.70/doz. free range...  Certainly can't be "economies of scale"...
Back to Top
DanWi View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access
Avatar

Joined: 18 Sep 2009
Location: wttn
Points: 1860
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DanWi Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 3:19pm
Home made bread with strawberry jam or homemade bread lightly toasted so it's just a little crisp outside and soft inside with melted butter. About as good as it gets.😃 You can get the frozen loaves you can bake yourself if you can't get someone to make some. Better then nothing.

Edited by DanWi - 23 Jan 2025 at 3:21pm
Back to Top
DMiller View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 14 Sep 2009
Location: Hermann, Mo
Points: 32034
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DMiller Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 4:12pm
We do tend to purchase Home Made loaves at a local Bakery, also sell Donuts and Sweet treats, I just buy the bread anymore.
Back to Top
WF owner View Drop Down
Orange Level
Orange Level


Joined: 12 May 2013
Location: Bombay NY
Points: 4762
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote WF owner Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 6:03pm
Originally posted by DMiller DMiller wrote:

We do tend to purchase Home Made loaves at a local Bakery, also sell Donuts and Sweet treats, I just buy the bread anymore.

Also, guilty!

For some reason, I know they make Fry Pies on Wednesday's and glazed donuts on Friday and Saturday. 

I buy a dozen glazed donuts (their donuts are about twice the size of Dunkin Donuts) for $15 / dozen. When I get home, I put the donuts (the ones that made it all the way home without getting eaten in the truck) in ziplock sandwich bags and freeze them. When I get up in the morning, I take it out of the bag, stick it on a plate and microwave for 30 seconds. They taste like they were just made!
Back to Top
ac hunter View Drop Down
Orange Level
Orange Level
Avatar

Joined: 05 Jan 2011
Location: OHIO
Points: 1013
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ac hunter Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 7:19pm
     Something is greatly wrong when a loaf of bread costs as much or more than a bushel of wheat. And much of the good wheat stuff is left out of the bread. Maybe we'll have to start baking our own bread again; nothing like a warm piece of fresh bread with some jam or butter. I always mixed the bread in a bread maker then baked in the oven.
      There used to be an old fellow that came to my dad's repair  shop when I was little. Quite a philosopher. One time said that "store bread was just water and wind".
Back to Top
AcFordHawk View Drop Down
Silver Level
Silver Level
Avatar

Joined: 12 Sep 2009
Location: Boone, IA
Points: 228
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote AcFordHawk Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 8:50pm
Found a recipe years ago we really like and the stand mixer makes it easy.  In a bread baking dish or piled on a pizza stone, it all tastes great.  End pieces of the loaves seem to disappear as soon as the bread cools some from exiting the oven.  Homemade jam and some butter are great toppings!  Kids and grandkiddos really love to have homemade calzone night every couple of months and have a blast putting their own fixing mix together.  Son-in-law and I figured out a modification to the recipe to make a flavoring like graham crackers so besides the normal calzone there is dessert calzones too. Left over dough winds up being used for cinnamon rolls, bread twists, rolls, etc.
IB (restoring), MF GC1705, MF 2705E
Back to Top
Acguywill View Drop Down
Bronze Level
Bronze Level


Joined: 15 Jan 2024
Location: Vauxhall ab Can
Points: 101
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Acguywill Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 10:20pm
A bu of wheat produces about 42 lbs of white flour. If my math is correct you can make about 72 1lb loaves of white bread from a bushel of wheat. So at $8.50/bu cad that works out to 11.8 cents of wheat per loaf of bread.
Back to Top
jvin248 View Drop Down
Silver Level
Silver Level
Avatar

Joined: 17 Jan 2022
Location: Detroit
Points: 373
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote jvin248 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 23 Jan 2025 at 10:31pm
.

All you need to see is the ingredients list on a typical loaf of bread that doesn't mold for two months.

So much glyphosate is used on wheat to dry it down at harvest that is a risk.

Figure out how to grow and grind your own so you really trust the bread you make.

.
Back to Top
Ray54 View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access


Joined: 22 Nov 2009
Location: Paso Robles, Ca
Points: 4616
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Ray54 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Jan 2025 at 10:30am
Originally posted by ekjdm14 ekjdm14 wrote:

Wow, that's pretty unacceptable IMO. Just asked the Mrs & the dearest she could see (Gluten free, super soft toastie white) was £2.75 for a half loaf. Store brand white about £1.75.

What's causing this disparity between here and the US I wonder? 

Eggs are similarly lower here, about £2.70/doz. free range...  Certainly can't be "economies of scale"...

I have not heard anything of bread going up over here on the left coast. The excuse for egg prices is bird flu.  To combat it if sick bird is found the whole flock is killed. The green/animal welfare groups have pushed "Free Range" growing of poultry. With them out of building they are exposed to wild birds to bring them the bird flu.

The store shelf was mostly bare a week ago except the $9/dozen free range large eggs, according to my personal shopper.
Back to Top
Tbone95 View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access
Avatar

Joined: 31 Aug 2012
Location: Michigan
Points: 11712
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Tbone95 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Jan 2025 at 10:35am
It’s hit and miss around here if you can get eggs. Now I just heard this morning (unverified) that our genius state government just passed a law that all eggs sold in this state have to be cage free. Yeah…..that’ll help!
Back to Top
DiyDave View Drop Down
Orange Level Access
Orange Level Access
Avatar

Joined: 11 Sep 2009
Location: Gambrills, MD
Points: 52410
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote DiyDave Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 24 Jan 2025 at 2:41pm
Originally posted by Tbone95 Tbone95 wrote:

It’s hit and miss around here if you can get eggs. Now I just heard this morning (unverified) that our genius state government just passed a law that all eggs sold in this state have to be cage free. Yeah…..that’ll help!

If everything but US is cage free, then we'll be the ones living in a cage!Thumbs Down
Source: Babylon Bee. Sponsored by BRAWNDO, its got what you need!
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.078 seconds.


Help Support the
Unofficial Allis Forum